۱۲ شرکت ایرانی برتر و فعال در زمینه هوش مصنوعی

در این مقاله به معرفی شرکت‌های برتر و فعال ایرانی در زمینه هوش مصنوعی پرداخته‌ شده است. هوش مصنوعی شامل حوزه های اصلی بینایی ماشین، علم داده، پردازش زبان طبیعی و پردازش گفتار و یادگیری عمیق است. در ادامه مقاله به معرفی ۱۲ شرکت برتر و فعال هوش مصنوعی ایران می‌پردازیم. اطلاعات ارائه شده در این مقاله بر اساس اطلاعات ارائه شده از هر شرکت در تارنمای رسمی آن‌ها و سایت‌های معتبر و قابل استناد گردآوری شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است:

 

شرکت هوش مصنوعی و پردازش داده رایاصدر

هسته اولیه شرکت هوش مصنوعی و پردازش داده رایاصدر برای حل مسائل داده محور از سال ۱۳۸۴ شروع به کار نمود. اولین تجربیات موسسان این شرکت در زمینه تحقیقات بازار بود. طیف گسترده‌ آشنایی آنها با تخصص‌های مربوط به داده‌محوری باعث شد از سال ۱۳۸۸ تعاملات سازنده ایی با شرکت های صنعتی در زمینه پردازش داده های صنعتی و کنترل کیفیت آماری داشته باشند.

موسسان این شرکت با مشاهده انگیزه های جدی برای گسترش دانش های داده کاوی در دهه ۸۰ و هوش مصنوعی در دهه ۹۰ شمسی در مراکز دانشگاهی و سپس شرکت های تجاری و غیر تجاری و مراکز صنعتی، در میانه دهه ۹۰ در کنار فعالیت های تجاری و صنعتی، تحصیلات دانشگاهی شان را در حوزه هوش مصنوعی و داده کاوی در دانشگاه های صنعتی امیر کبیر و صنعتی شریف به اتمام رساندند.

شرکت هوش مصنوعی و پردازش داده رایاصدر در سال ۱۴۰۱ تاسیس و در همین سال موفق به پذیرش در پارک علم و فناوری گردید. ایده­ ابتدایی تأسیس رایاصدر بر اساس خلاء استفاده از فناوری هوش مصنوعی در اغلب صنایع کشور، شکل گرفت. هم اکنون این شرکت به عنوان یک شرکت سفارش محور و با آگاهی از چالش­های صنایع مختلف، راه­ حل های کاربردی و خلاقانه اش را در اختیار حوزه‌های مختلفی چون تولید، صنعت، کشاورزی، پزشکی، سلامت و خدمات شهری قرار می دهد.

این شرکت هم اکنون در حال فعالیت در زمینه های ذیل می باشد:

طراحی و تولید سامانه های هوشمند داده های صنعتی

طراحی و تولید سامانه هوش مصنوعی تحلیل نظرات مشتریان (عقیده کاوی)

همچنین این شرکت یک سیستم هوش مصنوعی فازی برای ارزیابی میزان موفقیت سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان شرکت های تجاری طراحی کرده است.

 

rayasadr.ir

هوش مصنوعی رایاصدر

شرکت پردازشگران شهاب

پردازشگران شهاب در زمینه بینایی ماشین فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ و در دانشگاه صنعتی شاهرود آغاز کرد. این شرکت محصولاتی همچون پلاک خوان ساتیپا، نویسه خوان پرشیانگار، شناسایی پلاک ترانزیت، کتابخانه آشکارسازی آتش و وبسایت farsiocr.ir را عرضه کرده‌است.

زمینه‌های اصلی فعالیت پردازشگران شهاب شامل شهر هوشمند، پردازش مستندات و توسعه ابزار برای توسعه دهندگان بوده و از راه فروش نرم افزار کسب درآمد می‌کند. نقش هوش مصنوعی و نوع استفاده از آن در این شرکت زیاد و مستقیم ارزیابی شده‌است. مشتریان شرکت دانش بنیان پردازشگران شهاب شامل سازمان‌های دولتی، شرکت‌های بخش خصوصی و مشتریان حقیقی هستند.

 

shahaab-co.com

شرکت هوش مصنوعی عامراندیش

عامراندیش یک شرکت دانش بنیان که فعالیت خود را در سال ۱۳۹۶ شروع کرده است و در حال حاظر بر روی توسعه ۳ محصول فارس‌آوا، باتاوا، هوشتل تمرکز کرده است.

  • فارس آوا: سرویس تبدیل فایل صوتی به متن است که به تازگی به آن به صورت محدود برای افرادی که مجموع ویدئوهایشان ۵۰ ساعت است، سرویس تولید خودکار زیرنویس اضافه شده است.
  • باتاوا: چت بات یک سیستم پاسخگویی هوشمند به سوالات متداول است که با استفاده از پردازش زبان طبیعی (NLP) قادر به درک سوال است.
  • هوشتل پاسخ‌دهنده: سامانه پاسخگویی هوشمند به تماس‌های ورودی یا برقراری تماس‌های خروجی
  • هوشتل آنالیتیک: سرویس تجزیه و تحلیل شاخص‌های کیفی و کمی عملکرد کارشناسان مرکز تماس

amerandish.com

تهران_پاسداران

شرکت رباتیک و هوش مصنوعی نوژان

نوژان یک شرکتدر زمینه ساخت و تولید، رباتیک، کنترل کیفیت، ارتباطات است که با استفاده از روش‌های هوش مصنوعی به حل چالش‌های صنعت می‌پردازد. نوژان در زمینه پردازش صدا و تصویر فعالیت می‌کند. خدماتی که نوژان ‌ارائه می‌دهد شامل پردازش صداهای طبیعی و غیرطبیعی، صدای اشیا و حیوانات می‌شود همچنین در زمینه پردازش زبان طبیعی تبدیل گفتار به متن و طراحی رابط‌ کاربری نیز خدماتی ارائه می‌دهد علاوه بر این شرکت نوژان در زمینه بینایی ماشین و پدازش تصویر و ویدئو نیز فعالیت خدماتی ارائه می‌دهد.

درسته که شرکت نوژان در زمینه هوش مصنوعی نیز فعالیت می‌کند ولی فعالیت‌های اصلی این شرکت در زمینه رباتیک و اتوماسیون صنعتی است.

nojhanco.ir

تهران_کارگر شمالی

شرکت هوش مصنوعی رایورز

شرکت هوش مصنوعی رایورز در زمینه نرم افزارهای هوش مصنوعی، اتوماسیون اداری و امنیتی فعالیت می‌کند. اصلی‌ترین محصولات شرکت رایورز شامل سنسور اثر انگشت، سنسور عنبیه، دوربین تشخیص چهره و سیستم کنترل دسترسی است.

airayvarz.com

تهران_شهر زیبا

شرکت هوش مصنوعی پارت

پارت یک شرکت دانش بنیان است که در زمینه ارائه خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی و راهکارهای متناسب با هر کسب‌وکار فعالیت می‌کند. پارت از چهار تیم پردازش زبان طبیعی، پردازش گفتار، بینایی ماشین و داده‌کاوی تشکیل شده است. شرکت پارت سه محصول اصلی با نام‌های زیر است

۱٫ سهاب (سرویس‌های هوشمند ابری)

۲٫ فراشناسا (سامانه احراز هویت الکترونیکی)

۳٫ آی‌کوانت (سامانه معاملات الگوریتمی)

partdp.ai

شعبه اصلی | تهران_میدان کاج

شرکت هوش مصنوعی دایکه

شرکت دایکه در زمینه اجرای پروژه‌های داده کاوی، علوم داده و یادگیری ماشین فعالیت می‌کند. این شرکت داده کاوی یک سامانه تحلیلی به نام دایکر دارد که متمرکز بر روی حوزه‌های بانکداری، بیمه، مراکز فروش و صنعت است.

dayche.com

تهران_ستارخان

شرکت هوش مصنوعی دیتامون

شرکت هوش داده مهتاب با نام تجاری دیتامون در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند. این شرکت دو محصول اصلی با نام‌های خودنگار (پلاک خوان) و رخ‌نگار (تشخیص چهره) دارد. البته ناگفته نماند که سرویس‌های در زمینه‌ی تبدیل تصویر به متن، پردازش متن، تشخیص اشیاء، طراحی و تولید دستگاه‌های کنترل تردد خودرو و انسان نیر اشاره کرد.

datamoon.ir

تهران_جنت آباد جنوبی

شرکت هوش مصنوعی آرمان رایان شریف

آرمان رایان شریف یک شرکت دانش بنیان است که در زمینه پردازش و تحلیل متن، گفتار، تصویر و ویدئو فعالیت می‌کند. معروف‌ترین مشتریان این شرکت شامل؛ بانک انصار، وزارت علوم، سازمان انرژی اتمی، سازمان فناوری اطلاعات‌، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هلال احمر، مرکز ملی فضای مجازی می‌شود. این شرکت ۷ محصول اصلی دارد.

۱٫ آیپا: محصولی برای آنالیز چهره و تصویر، پردازش متن (خلاصه ساز، تحلیل عواطف و احساسات، تحلیل نهاده، تحلیل نحوی، استخراج عبارات کلیدی و تشخیص عبارات توهین آمیز)، پردازش صوت (تبدیل گفتار به نوشتار، تبدیل نوشتار به گفتار، تحلیل گوینده و مقایسه گوینده).

۲٫ سامانه خبرجو: با هدف دسته بندی اخبار، استخراج عبارت کلیدی و موجودیت‌های خبر است.

۳٫ سامانه نظرجو: هدف اصلی این سامانه پاسخ به سوالاتی است که به نظر مردم بستگی دارد.

۴٫ پیکره گفتگوی روزمره: این محصول یک پیکره از دیالوگ‌های فیلم و سریال‌های ایرانی به زبان فارسی است.

۵٫ سامانه تحلیل‌نما

۶٫ سامانه آرمان‌دانا

۷٫ سامانه دادیار

armansoft.ir

تهران_خیابان انقلاب

شرکت هوش مصنوعی ویراسنس

ویراسنس یک شرکت هوش مصنوعی در حوزه پردازش تصویر و بینایی ماشین است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۹ شروع کرده. محصولات این شرکت در صنایع غذایی، صنایع بسته بندی، خدمات شهری، حوزه پزشکی و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شرکت ویراسنس در زمینه فروش تجهیزات بینایی ماشین نیز فعالیت می‌کند و این شرکت هوش مصنوعی اقدام به طراحی سامانه بیدار کرده است سمانه بیدار در اصل یک نرم افزار نظارت هوشمند بوده که برپایه فناوری هوش مصنوعی و بینایی ماشین تولید شده است. این نرم افزار با استفاده از تکنیک‌های پردازش تصویر و روزی و بدون الگوریتم‌های بینایی ماشین توانایی نظارت و حفاظت از مکان‌های تعریف شده را دارد.

veerasense.com

تهران_میرداماد

شرکت هوش مصنوعی عصر گویش

شرکت عصر گویش پرداز یکی از قدیمی ترین شرکت‌های فعال در زمینه هوش مصنوعی در ایران است که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۴ شروع کرد. این شرکت با توجه به مدت زمان فعالیت خود توانسته محصولات متعددی را تولید کند. از معروف ترین محصولات این شرکت میتوان به نویسا، نویسیار، نیوشا، شناسا، آریانا، بینا، جویا، پوشا، پارسیا، رمزآوا، رومند، پدیدا و کارا اشاره کرد.

asr-gooyesh.com

تهران_خیابان آزادی

شرکت هوش مصنوعی عصر سحاب

سحاب یک شرکت دانش‌بنیان است که فعالیت خود را در سال ۱۳۹۳ در زمینه جمع آوری، نگهداری و تحلیل داده‌ها شروع کرد. محصولات و خدمات این شرکت شامل: اعتبار سنجی مشتریان، سامانه مدیریت‌ ترافیک شبکه، سامانه بازشناسی چهره است.

sahab.ir

تهران_خیابان خرمشهر

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*